.::radio||track::.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Komitet Badań Radiowych Aktualności KBR
Aktualności KBR

Zmiany w badaniu Radio Track

Email Drukuj PDF

Z początkiem 2015 roku Komitet Badań Radiowych, w celu utrzymania wysokich parametrów jakościowych próby oraz dokładności szacowanych wskaźników, wprowadził modyfikacje sposobu doboru próby badawczej.

Podążając za trendami społecznymi, dokonaliśmy kolejnego już w historii badania RadioTrack zwiększenia udziału połączeń na telefony komórkowe do 70% - mówi konsultant Tadeusz Iwiński. Jednocześnie postanowiliśmy zabezpieczyć wyniki badania przed losową utratą stabilności w czasie, wprowadzając kontrolę poziomu wykształcenia podczas doboru próby obok płci, wieku, dni tygodnia oraz regionalizacji.

Wprowadzone zmiany nie będą mieć wpływu na wskaźniki słuchalności radia w tym momencie. Staramy się raczej wyprzedzać ew. problemy, nieznacznie modyfikując badanie w taki sposób, aby było bardziej odporne na ewentualne losowe wstrząsy – dodaje konsultant Tomasz Dziedzic.

 

Radio ma się dobrze

Email Drukuj PDF

Radio ma się dobrze – krótkie sprawozdanie z I kwartału 2014r.

Wbrew temu co wieszczono jeszcze jakiś czas temu, elektroniczne media tradycyjne (radio i telewizja) nie oddają pola konkurencji. Owszem, Internet rośnie w siłę - obserwujemy stały wzrost odsetka osób korzystających z Internetu w populacji 15-75 lat  (Net Track, luty 2014 - 65%), ale radiu nie ubywa słuchaczy.

Radio pozostaje wciąż medium powszechnym, nie zaniedbywanym ani przez odbiorców ani przez reklamodawców. Radio przyciąga dziennie 73% słuchaczy (dane Radio Track, zasięg dzienny, I kw. 2014) a to oznacza ponad 22 miliony Polaków codziennie słuchających muzyki, wiadomości i reklam w radio. Słuchaczy nie ubywa – w I kwartale roku ubiegłego liczba słuchaczy była analogiczna. Słuchający radia spędzają z nim długie godziny. W I kwartale br średni czas słuchania radia wynosił około 4 i pół godziny. W porównaniu z rokiem ubiegłym czas słuchania radia pozostaje stabilny.

Siłą radia jest to, że można go słuchać wszędzie. Oczywiście wciąż najwięcej słucha się w domu, ale niemal co trzeci Polak deklaruje słuchanie radia w samochodzie. Najbardziej popularne jest słuchanie radia za pośrednictwem anteny naziemnej, ale rośnie znaczenie innych źródeł sygnału – niemal 6% badanych podaje że słucha swojej stacji przez Internet.

Przy tej okazji warto wspomnieć, ze pojawiły się pierwsze jaskółki radia cyfrowego. Od października 2013 Warszawa i Katowice są objęte sygnałem cyfrowym. Na cyfryzację zdecydowało się Polskie Radio, które uruchomiło cyfrowe nadawanie swoich głównych programów – Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki ale rozpoczęło także nadawanie w technologii DAB + nowych rozgłośni - Polskie Radio 24 i Polskie Radio Rytm. Póki co słuchalność nowych cyfrowych stacji jest zerowa.

Na pierwszy rzut oka, rynek radiowy wygląda na ustabilizowany  - od lat wśród stacji ogólnopolskich prym wiedzie RMF FM z ponad 8 milionami słuchaczy. I choć RFM FM odnotował spadek liczby słuchaczy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem.  Za żółtą koszulką lidera ustawia się Radio ZET (niemal 6 milionów słuchaczy) oraz Polskie Radio ze swoimi programami o największym zasięgu, czyli Jedynką i Trójką. Należy odnotować, ze Trójka nieustannie pnie się w górę jeśli chodzi o liczbę słuchaczy (2300 tys. I kw. 2014). Stabilną pozycję rynkową mają także regionalne rozgłośnie Polskiego Radia skupione w grupie Audytorium 17.

Na rynkach lokalnych trudno wskazać hegemona. Bardzo silnym graczem radiowym jest ESKA – obecna w większości miast (obecnie 40 lokalizacji). W sumie na wszystkich rynkach ESKA skupia 3400 tys. słuchaczy. Dla młodych słuchaczy gra także RMF MAXXX (22 miasta i o około połowę mniej słuchaczy niż ESKA). Wciąż przybywa także fanów Złotych Przebojów – od lat format ten notuje dobrą pozycję na rynkach na których jest obecny. To także odnosi się do sieci ZET GOLD, która zyskuje słuchaczy po zmianie nazwy (ale i formatu) z radia Planeta FM.

A skoro już o zmianach mowa, zmiana Planet w stacje Zet Gold nie była jedyną jaka miała miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najbardziej spektakularna zmiana miała miejsce w przypadku sieci Radia PLUS. Od kwietnia 2013 stacje Plusa zagrały w formacie dance. Format został doskonale przyjęty – słuchalność sieci PLUS wzrosła prawie trzykrotnie. Następnie format został przeniesiony na stacje Eska Rock, które od tej pory zmieniły nazwę na Radio VOX. Plus wrócił do swojego pierwotnego formatu, zaś z porzuconego formatu rock skorzystała Agora zmieniając format i nazwę Radia ROXY na Rock Radio. A wszystko to stało się w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Co najmniej jeszcze dwie stacje posiadające charakterystyczny format warte są zwrócenia uwagi, choćby z tego względu, że zdecydowały się grać inaczej niż większość stacji dostępnych w eterze – RMF Classic Radio Tok FM – formaty które się sprawdziły czego wskaźnikiem jest rosnąca słuchalność. Obie stacje mają audytorium na poziomie około 500 tysięcy słuchaczy, o bardzo podobnym profilu. Obie stacje radzą sobie na rynku znacznie lepiej niż Dwójka i Czwórka Polskiego Radia, które przegrywają w konkurencji (zarówno Dwójka jak i Czwórka mają audytoria o połowę mniejsze).

Pierwszy kwartał 2014 roku radio zamknęło dobrym wynikiem – nie odnotowano spadku słuchalności (w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku), czas słuchania radia pozostaje imponujący pomimo konkurencyjnych ofert innych mediów, wciąż powstają nowe stacje.

 

 

KBR i MB SMG/KRC aktualizują badanie Radio Track

Email Drukuj PDF

Komitet Badań Radiowych i Instytut Millward Brown SMG/KRC zaktualizowały metodę przetwarzania danych w badaniu Radio Track. W celu wyrównania struktury próby do struktury populacji wprowadzono kategorię wykształcenia do ważenia danych surowych. Wzorcem jest raport GUS, który powstał na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego 2011.

W trosce o najwyższą jakość i wiarygodność badania Radio Track, KBR i MB SMG/KRC podjęły decyzję o wprowadzeniu kategorii wykształcenia do ważenia danych. Powodem był zwiększający się rozdźwięk między strukturą próby a strukturą populacji pod względem wykształcenia, który mógł w przyszłości prowadzić do dewaluacji badania.

- Szybkie procesy modernizacyjne ostatnich lat i bogata oferta możliwości kształcenia spowodowały, że osłabły tradycyjne związki korelacyjne pomiędzy wiekiem, płcią, miejscem zamieszkania itp., a poziomem wykształcenia. Spowodowało to konieczność wprowadzenia poziomu wykształcenia jako jeszcze jednej charakterystyki populacyjnej, której struktura powinna być kontrolowana w badaniu Radio Track – wyjaśnia Tadeusz Iwiński, konsultant KBR ds. badań radiowych.

Wprowadzenie koniecznej zmiany umożliwiło opublikowanie 26 lipca br. najnowszych i najbardziej aktualnych danych GUS, dotyczących płci, wieku, rodzaju i województwa miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz aktywności zawodowej Polaków. Dane te pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego 2011, są najlepszym i najbardziej aktualnym źródłem wiedzy o strukturze polskiego społeczeństwa.

Decyzja dotycząca wyboru nowego modelu ważenia podjęta została po przeprowadzeniu wielu analiz i testów, nad którymi przez kilka miesięcy pracował zespół badań radiowych MB SMG/KRC oraz konsultant KBR. W nowym modelu ważeniowym wykształcenie dodane zostało do dotychczas stosowanych kategorii, takich jak: płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wielkość gospodarstwa i dzień tygodnia.

- Cieszymy się, iż kilka ostatnich miesięcy intensywnej pracy naszego instytutu i konsultanta KBR zaowocowało wypracowaniem nowej metody ważenia, która pozwala na kontrolowanie próby pod względem kolejnej kategorii i zapewnia zachowanie najwyższych standardów jakości badania Radio Track – mówi Anna Romaniuk z Instytutu Millward Brown SMG/KRC.

Nowy model ważenia zostaje wprowadzony od fali październikowej badania Radio Track. W wyniku tej zmiany porównywalność danych słuchalności rok do roku może być ograniczona.

 

 

 

Połowa wywiadów w badaniu Radio Track realizowana na komórki

Email Drukuj PDF

Od maja zwiększona została liczba wywiadów w ramach badania Radio Track realizowanych na telefony komórkowe. Ułatwi to dotarcie do niektórych targetów, których przedstawiciele rzadziej używają telefonów stacjonarnych. 

Komitet Badań Radiowych zdecydował, że od maja br. 50 proc. wszystkich wywiadów będzie realizowane na telefony komórkowe. To kolejne już podniesienie limitu tego typu rozmów z respondentami. Ostatnio wywiady na komórki stanowiły 30 proc. próby.

Zwiększenie limitu poprzedzone zostało szczegółową analizą rynku oraz symulacjami. Proporcje komórek do stacjonarnych w próbie będą teraz bliższe faktycznym proporcjom, szczególnie, że widać znaczące zahamowanie spadku telefonizacji stacjonarnej w Polsce, m.in. ze względu na świadczenie tej usługi przez nowych operatorów, m.in. telewizje kablowe.

Dzięki wprowadzonej zmianie m.in. zwiększy się też liczba wywiadów realizowanych przez komórki w dużych miastach, co ułatwi dotarcie m.in. do mieszkających tam osób młodych, wykształconych, dobrze zarabiających.

Ze względu na brak powiązania numeru komórkowego z miejscowością wdrożone zostało specjalne oprogramowanie zarządzające strukturą próby, które zapewni wyrównany poziom wywiadów realizowanych na telefony komórkowe we wszystkich warstwach i nadreprezentacjach (miastach i typach miejscowości).

Zwiększenie liczby wywiadów realizowanych na telefony komórkowe nie zmieni struktury próby (m.in. ze względu na płeć i wiek), która pozostaje niezmienna i proporcjonalna do faktycznej struktury mieszkańców Polski.

Badanie Radio Track jest jedynym ciągłym badaniem słuchalności rozgłośni radiowych w Polsce – prowadzone jest nieprzerwanie od początku 2001 roku. Każdego miesiąca przeprowadzanych jest 7 tysięcy wywiadów telefonicznych. Badanie realizuje instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Komitetu Badań Radiowych.

 


Strona 1 z 8

Logowanie